czwartek, 24 stycznia 2013

Smaki Dwudziestolecia

Usiadłam sobie wczoraj na kanapie z kubkiem popołudniowej kawy  i z myślą o chwilowym odpoczynku  zaczęłam  przeglądać świeżo zakupioną książkę.  Z przeglądania zrobiło się czytanie  i jakoś wstać już było trudno:). Cudnie, lekko napisana książka, w której przemycone są niesamowite informacje dotyczące zwyczajów kulinarnych, zasad i norm obowiązujących w tytułowym dwudziestoleciu w polskich restauracjach, cukierniach (otwartych do północy ) i na salonach. Któż z nas wie co to są pulardy i kapłony i kto po obiedzie spożywa leguminę? Czytając tą książę uświadamiam sobie jak  bardzo nasza kuchnia zubożała i jak wiele przypraw, czy produktów  pełni zachwytu "odkrywamy"  dziś - choć były one znane i używane w polskiej kuchni już dużo, dużo wcześniej. 
Tekst wzbogacony jest przepięknymi zdjęciami i reprodukcjami. W książce znajdziemy również cudowne przykłady reklamy i architektury:) Można tylko rzec: udanego spotkania ze 
            
                                Smakami Dwudziestolecia :)

8 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie:P Nie wiem czy koniecznie chciałabym wrócić do takiej kuchni, ale wiedzieć o niej więcej byłoby fajnie:)
  buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz całkowitą rację! Wydaje mi się to wina trochę komuny i braku dostępu do produktów, a teraz pęd życia i wygoda ludzka powodują że idziemy na łatwiznę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hallo!
  Chciala bym mniec taka ksiazke, kocham lata 20.
  Pozdrawiam.
  Donata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się, nasza kuchnia zubożała i to bardzo. Nie muszę sięgać aż do dwudziestolecia wystarczy, że przypomnę sobie kuchnię mojej babci kilkanaście lat wstecz. Chleb pieczony w piecu chlebowym, czy ciasta ze świeżych własnych produktów... po prostu aż ślinka cieknie. Dziś niby na półkach nie brakuje towarów, ale niestety są to produkty w większości niskiej jakości.
  Wiadomo komuna komuną, ale jak coś już było na półce to masło było masłem, a mięso mięsem, a dziś ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za polecenie książki dzięki, której można przeniesć się chociaż na chwilę w czasie.
  Pozdrawiam CIę Aga mocno z Krakowa i zapraszam do obejrzenia mojego nowego bloga (przygoda z cup of ideas się zakończyła)

  OdpowiedzUsuń
 6. Również by mi się przydała taka ksiażka z chęcia bym coś przygotowała , chyba sobie taką kupie . Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak bardzo popularne byłoby biuro podróży oferujące przemieszczanie się w czasie ;) Wtedy z pewnością wybrałabym 20lecie międzywojenne. Taka książka mogłaby stanowić coś w rodzaju przewodnika ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej :) Czemu nic nie piszesz? Wrócisz jeszcze do nas?

  Przy okazji zapraszam serdecznie do udziału w konkursie.
  http://www.wnetrzazewnetrza.pl/2013/03/konkursowa-kapibara.html
  Można wygrać wspaniałe nagrody od sklepu Kapibara!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń